Katowice, 14.10.2014
W związku z planowanymi działaniami ewangelizacyjnymi w Warszawie i możliwością organizacji podobnych wydarzeń na Śląsku, 14 października w siedzibie firmy KOPEX odbyło się spotkanie informacyjne. Zorganizował je znany z charytatywnej działalności Mikołaj Rykowski - Człowiek Roku 2012 Województwa Śląskiego, właściciel popularnej restauracji "Wioska Rybacka" i organizator wigilii dla samotnych i bezdomnych. Gospodarzem spotkania był prezes zarządu i dyrektor generalny KOPEX S.A. Krzysztof Jędrzejewski.
Do siedziby firmy przy ul. Grabowej 1 w Katowicach zaproszeni zostali przedstawiciele świata biznesu, biskupi, prezbiterzy i pastorzy oraz liderzy lokalnych wspólnot chrześcijańskich. Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Jędrzejewski, który otworzywszy spotkanie i przekazał mikrofon Mikołajowi Rykowskiemu. Restaurator opowiedział o swojej wizycie w Kanadzie, gdzie osobiście poznał Artura Pawłowskiego i mógł przyjrzeć się z bliska jego służbie w ramach Kościoła Ulicznego w Calgary. Do Artura przekonały go prozaiczne czynności, takie jak np. gotowanie zupy dla osób bezdomnych czy grillowanie potraw podczas ewangelizacji, które wykonywał obok głoszenia ewangelii i modlitwy. Zainspirowany działalnością polskiego emigranta zdecydował, że będzie nie tylko wspierał ją osobiście, ale również zachęci do tego innych.
Następnie głos zabrał Artur Pawłowski. Przemówienie rozpoczął od streszczenia historii swojego nawrócenia i cudownego uzdrowienia nieuleczanie chorego syna Nataniela. Opowiedział również, w jaki sposób Bóg powołał go do służby. Na początku ograniczała się ona do Kanady. Jednak, podczas jednej z chrześcijańskich konferencji, znana we wspólnotach na całym świecie prorokini wypatrzyła go siedzącego na końcu sali i przekazała mu prorocze słowo następującej treści: "Wyślę cię do kraju z którego przyjechałeś i będziesz rozpalał kościoły ogniem Ducha Świętego". Tu należy dodać, że widziała go wtedy po raz pierwszy. Nie mogła więc wiedzieć, że jest emigrantem. Minęło kilka lat nim Artur zdecydował się na przyjazd do Polski. Chciał odwiedzić przyjaciół i wytęsknioną rodzinę. W Polsce nie planował w żaden sposób usługiwać. Słowa, które usłyszał podczas pamiętnej konferencji zwyczajnie zignorował, jednak gdy znalazł się na ojczystej ziemi, Duch Święty natychmiast dotknął jego serca zmieniając całkowicie jego zamysły. Pojawiła się pasja, by Polska doświadczyła duchowego "pospolitego ruszenia".
Artur Pawłowski opowiedział również historię zainicjowania działalności Kościoła Ulicznego w Warszawie. Jego zdaniem, sukces tej służby przyczynił się do powstania pierwszego Ogólnopolskiego Marszu dla Jezusa w 2012 roku, który odbył się we współpracy z wieloma lokalnymi kościołami. Pozytywny odbiór wydarzenia nie tylko przez uczestników, ale również przez media i lokalną społeczność sprawił, że z roku na rok brało w nim udział coraz więcej denominacji. Zdaniem Artura Pawłowskiego Polska jest gotowa na "kolejne uderzenie", czyli Tydzień Jezusa w Warszawie. W skład imprezy mają wejść następujące wydarzenia: Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej zorganizowany na światowym poziomie, Ogólnopolski Marsz dla Jezusa, warszawska wersja SLOTu oraz ewangelizacja miasta ("nalot dywanowy" - strategia opracowana przez Jerzego Przeradowskiego), która będzie uzgadniana z kościołami lokalnymi oraz z kraju. Główną lokalizacją Tygodnia Jezusa będzie namiotowe miasteczko zbudowane specjalnie na tę okazję. Ma ono powstać w jednym z centralnych punktów Warszawy. Na jego terenie znajdą się sceny, duży ekran letniego kina oraz namioty poszczególnych wspólnot i te, w których odbywać się będą wydarzenia kulturalne i warsztaty. Swój udział w imprezie wstępnie potwierdzili polscy rycerze, którzy mają pojawić się w zbrojach z licznymi gadżetami nawiązującymi do ich epoki. Jako jedną z atrakcji zaoferowali naukę gotowania potraw staropolskich. Obok miasteczka ma powstać chrześcijańska wioska indiańska.
Wizja tygodnia Jezusa przedstawiona przez Artura Pawłowskiego ma dwa etapy. Pierwszy skupia się na wydarzeniach kulturalnych i warsztatach. W drugim dominować ma zintegrowana ewangelizacja. Jego zdaniem niezwykle ważne jest to, aby chrześcijanie z różnych wspólnot i denominacji połączyli swoje siły w ewangelizacji stolicy i stali się częścią największej chrześcijańskiej imprezy w historii miasta. Taka jedność ma być zaczątkiem duchowego przebudzenia.
Na pytanie jednego z uczestników spotkania dot. możliwości zorganizowania Marszu dla Jezusa w Katowicach, Artur Pawłowski odpowiedział, że jeśli lokalne wspólnoty zdecydują się na taki krok, to mogą liczyć na jego pełne zaangażowanie. Najpierw powinien wyłonić się człowiek, który zajmie się ustaleniem z liderami lokalnych wspólnot takich szczegółów jak np. data marszu. Sprawami takimi, jak pozwolenia, platforma czy sprzęt nagłaśniający, zajmie się profesjonalnie Jerzy Przeradowski - posiada on wieloletnie doświadczenie w organizacji marszów i imprez masowych.
Kolejnym punktem spotkania był bankiet ufundowany przez Krzysztofa Jędrzejewskiego. Uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami, przemyśleniami i pomysłami dotyczącymi organizacji Marszu dla Jezusa w Katowicach i uczestnictwa w Tygodniu Jezusa w Warszawie. Mikołaj Rykowski zgodził się tymczasowo objąć funkcję organizatora, który w porozumieniu z lokalnymi liderami ma ustalić datę katowickiego marszu.
Zdjęcia ze spotkania:
Artur Pawłowski
Krzysztof Jędrzejewski
Mikołaj Rykowski
Bankiet ufundowany przez Krzysztofa Jędrzejewskiego
Zainteresowanych tą niesamowitą inicjatywą prosimy o kontakt:
~ Jerzy Przeradowski: jerzyprzeradowski@gmail.com
~ Paweł Bukała: pbukalla@gmail.com
~ Marcel Płoszczyński: pr@marszdlajezusapolska.pl
~ Artur Pawłowski: art@streetchurch.ca